Cheltenham Gold Cup 2021

Ahead of the 2021 Cheltenham Gold Cup, the main topic of conversation was whether or not defending champion Al Boum Photo, trained by Willie Mullins, could emulate Golden Miller, Cottage Rake, Arkle and Best Mate by winning the ‘Blue Riband’ event three years running. Still only a 9-year-old, Al Boum Photo was sent off 9/4 favourite to do so but, having been outpaced on the run to the second-last fence, could only stay on to finish a creditable third, beaten 5½ lengths.

Victory went to Minella Indo, trained by Henry de Bromhead and ridden by Jack Kennedy, who stayed on gamely in the closing stages to beat stable companion A Plus Tard, ridden by Rachael Blackmore, by 1¼ lengths. Sent off at 9/1, Minella Indo was the lesser-fancied of the pair, but few would begrudge him his victory after he had looked all over the winner of the RSA Insurance Novices’ Chase at the 2020 Cheltenham Festival before failing to withstand an extraordinary finishing effort by Champ, who made up eight lengths or more from the final fence. History was made, not by Al Boum Photo, but by Henry de Bromhead, who became the first in his profession to saddle the winners of the Champion Hurdle, Queen Mother Champion Chase and the Cheltenham Gold Cup at the same Cheltenham Festival.

Cheltenham Festival 2021 Results

Day One Results: Champion Day (16th March 2021)

13:20 Supreme Novices’ Hurdle

🥇 Appreciate It (P Townend) 8/11 Fav
🥈 Ballyadam (JW Kennedy) 6/1
🥉 Blue Lord (DA Jacob) 11/1

13:55 Arkle Challenge Trophy Steeple Chase

🥇 Shiskin (Nico De Boinville) 4/9 Fav
🥈 Eldorado Allen (H Cobden) 33/1
🥉 Allmankind (Harry Skelton) 5/1

14:30 Handicap Steeple Chase

🥇 Vintage Clouds (Ryan Mania) 28/1
🥈 Happygolucky (David Bass) 10/3
🥉 Aye Right (R Johnson) 11/2

15:05 Champion Hurdle Challenge Trophy

🥇 Honeysuckle (Rachel Blackmore) 11/10 Fav
🥈 Sharjah (P Townend) 11/1
🥉 Epatante (Aidan Coleman) 4/1

15:40 The Mares’ Hurdle

🥇 Black Tears (JW Kennedy) 11/1
🥈 Concertista (P Townend) 10/11 Fav
🥉 Roksana (Harry Skelton) 3/1

16:15 Novices’ Handicap Hurdle

🥇 Jeff Kidder (SW Flanagan) 80/1
🥈 Saint Sam (P Townend) 9/2 Fav
🥉 Elham Valley (PJ Brennan) 66/1

16:50 The National Hunt Steeple Chase Challenge Cup

🥇 Galvin (J W Kennedy) 7-2
🥈 Next Destination (H Cobden) 3-1
🥉 Escaria Ten (Adrian Heskin) 11-4 Fav

Day Two Results: Ladies Day (17th March 2021)
13:20 Novices’ Hurdle

🥇 Bob Olinger (Rachael Blackmore) 6/4 Fav
🥈 Gaillard Du Mesnil (P Townend) 9/4
🥉 Bravemansgame (H Cobden) 4/1

13:55 Novices’ Steeple Chase

🥇 Monkfish (P Townend) 1/4 Fav
🥈 Fiddlerontheroof (RM Power) 40/1
🥉 The Big Breakaway (H Cobden) 12/1

14:30 Handicap Hurdle

🥇 Heaven Help Us (RJ Condon) 33/1
🥈 Craigneiche (Tom Cannon) 17/2
🥉 Tea Clipper (JJ Burke) 33/1

15:05 Queen Mother Champion Steeple Chase

🥇 Put The Kettle On (Aidan Coleman) 17/2
🥈 Nube Negra (Harry Skelton) 11/1
🥉 Chacun Pour Soi (P Townend) 8/13 Fav

15:40 Cross Country Steeple Chase

🥇 Tiger Roll (KM Donoghue) 9/2
🥈 Easyland (Felix de Giles) 1/1 Fav
🥉 Some Neck (R Johnson) 17/2

16:15 Grand Annual Handicap Chase

🥇 Sky Pirate (Nick Scholfield) 14/1
🥈 Entoucas (MP Walsh) 7/1
🥉 Ibleo (Charlie Deutsch) 9/1

16:50 Champion Bumper

🥇 Sir Gerhard (Rachael Blackmore) 2/1
🥈 Kilcruit (P Townend) 10/11 Fav
🥉 Elle Est Belle (Harry Skelton) 16/1

Day Three Results: St Patrick’s Thursday (18th March 2021)
13:20 Novices’ Chase

🥇 Chantry House (Nico de Boinville) 9/1
🥈 Fusil Raffles (DA Jacob) 14/1
🥉 Asterion Forlonge (P Townend) 14/1

13:55 Pertemps Network Final

🥇 Mrs Milner (BJ Cooper) 12/1
🥈 The Bosses Oscar (JC Gainford) 10/3 Fav
🥉 Come On Teddy (JJ Burke) 10/1

14:30 The Ryanair Steeple Chase

🥇 Allaho (Rachael Blackmore) 3/1 Fav
🥈 Fakir D’Oundaires (MP Walsh) 11/2
🥉 Tornado Flayer (DE Mullins) 25/1

15:05 Stayers’ Hurdle

🥇 Flooring Porter (D Mullins) 12/1
🥈 Sire Du Berlais (Mark Walsh) 5/1
🥉 Paisley Park (Aidan Coleman) 9/4 Fav

15:40 Stable Plate

🥇 The Shunter (JC Gainford) 9/4 Fav
🥈 Farclas (JW Kennedy) 5/1
🥉 Top Notch (Luca Morgan) 50/1

16:15 Mares Novices’ Hurdle

🥇 Telmesomethinggirl (Rachael Blackmore) 5/1
🥈 Magic Daze (RM Power) 22/1
🥉 Mighty Blue (JJ Slevin) 12/1

16:50 Fulke Walwyn Kim Muir Challenge Cup

🥇 Mount Ida (JW Kennedy) 3/1 Fav
🥈 Cloudy Glen (RT Dunne) 33/1
🥉 Shantou Flyer (H Cobden) 11/2

Day Four Results: Gold Cup Day (19th March 2021)
13:20 Triumph Hurdle

🥇 Quilixios (Rachael Blackmore) 7/4
🥈 Adagio (T Scudamore) 17/2
🥉 Haut En Couleurs (P Townend) 14/1

13:55 County Handicap Hurdle

🥇 Belfast Banter (KC Sexton) 33/1
🥈 Petit Mouchoir (J C Gainford) 22/1
🥉 Milkwood (RT Dunne) 28/1

14:30 Novices’ Hurdle

🥇 Vanillier (MP Walsh) 14/1
🥈 Oscar Elite (Jonjo O’Neill Jr) 40/1
🥉 Streets of Doyen (SD Torrens) 10/1

15:05 The Cheltenham Gold Cup Steeple Chase 2021

🥇 Minella Indo (JW Kennedy) 9/1
🥈 A Plus Tard (Rachael Blackmore) 3/1
🥉 Al Boum Photo (P Townend) 9/4 Fav

15:40 Challenge Cup Open Hunters’ Steeple Chase

🥇 Porlock Bay (Lorcan Williams) 16/1
🥈 Billaway (P Townend) 2/1 Fav
🥉 Staker Wallace (MP Walsh) 9/1

16:15 Mares’ Chase

🥇 Colreevy (P Townend) 9/4
🥈 Elimay (MP Walsh) 6/5 Fav
🥉 Shattered Love (JW Kennedy) 6/1

16:50 Conditional Jockeys’ Handicap Hurdle

🥇 Galopin Des Champs (SF O’Keefe) 8/1
🥈 Langer Dan (Lorcan Williams) 13/2
🥉 Floueur (Paul O’Brien) 33/1